Opinie Klientów

Basen naturalny spełnił wszystkie moje oczekiwania. Naturalny wygląd idealnie pasuje do mojego ogrodu a czysta woda bez glonów daje mi komfort pływania. Zdecydowanie polecam!

Mateusz Kulera

Różne sposoby filtracji wody w basenie naturalnym

Basen naturalny jest sprytnym połączeniem rozwiązań technologicznych stosowanych w tradycyjnych basenach i estetyki zbliżonej do tej, którą charakteryzują się stawy kąpielowe. Owo zestawienie określonych cech obydwu zbiorników wodnych sprawia, że uzyskuje się spełniające kryteria sanitarno – epidemiologiczne kąpielisko i naturalnie wyglądający staw ogrodowy. Tak, jak w przypadku wszystkich rodzajów zbiorników kąpielowych – tak i w basenie naturalnym, woda musi być poddawana systematycznej filtracji. Stosowną jakość wody można uzyskać dzięki tradycyjnemu chlorowi lub równie skutecznym, a zdecydowanie mniej inwazyjnym i bardziej ekologicznym, nowoczesnym metodom filtracyjnym.

Tradycyjnie – sterylizacja wody chlorem. Zastosowanie chloru jest bardzo skutecznym, ale nie mającym niczego wspólnego z ekologią sposobem uzdatniania wody. Pierwiastek ten likwiduje niebezpieczne dla człowieka bakterie i sprawia, że woda zaczyna spełniać wymagania sanitarne stawiane kąpieliskom. Przed jego użyciem trzeba jednak posiadać wiedzę o tym, jaka ilość chloru będzie właściwa i bezpieczna dla danego basenu. Zdecydowanym minusem tej metody oczyszczania jest jej specyficzny i dobrze wszystkim znany zapach. Chemiczna woń nie jest niestety elementem dobrze komponującym się z naturalną estetyką omawianych zbiorników wodnych.

Elektrolizer soli – oczyszczanie naturalną solą. Do oczyszczania wody w basenach naturalnych można również stosować elektrolizer i sól kuchenną. Elektrolizer soli automatycznie mierzy poziom pH wody i w taki sam sposób reguluje go poprzez wydzielanie w basenie chloru gazowego z soli. Chlor w tej postaci nie ulatnia się, a natychmiast wchodzi w reakcję z wodą. Dzięki temu, po pierwsze – woda nie ma charakterystycznego zapachu chemii, a po drugie – jest zdezynfekowana i pozbawiona bakterii, wirusów i glonów. Jedyny ślad zachodzącego procesu jaki może wyczuć kąpiący się, to lekka słonawość wody. Nie powoduje to jednak dyskomfortu podczas korzystania ze zbiornika.  

Ekologicznie – automatyczne nasycanie wody jonami srebra i miedzi. Nasycanie wody jonami srebra i miedzi zachodzi automatycznie, przy wykorzystaniu specjalnych elektrod. Jony te działają na wodę w ten sposób, że skutecznie chronią ją przed rozwojem bakterii. Basen oczyszczany jonami jest kąpieliskiem w pełni bezpiecznym dla ludzkiego zdrowia, a sama metoda uchodzi za bardzo ekologiczną. Zdezynfekowaną w powyższy sposób wodą można z powodzeniem podlewać ogrodowe rośliny.

Wszystkie wyżej wymienione metody filtracji wody w basenach naturalnych mogą być dodatkowo wspomagane sterylizacją lampami UV i ozonowaniem.