Opinie Klientów

Basen naturalny spełnił wszystkie moje oczekiwania. Naturalny wygląd idealnie pasuje do mojego ogrodu a czysta woda bez glonów daje mi komfort pływania. Zdecydowanie polecam!

Mateusz Kulera

Zalety posiadania basenu naturalnego Gordo Studio

Baseny naturalne, chociaż są dziełem człowieka – mogą sprawiać wrażenie, że stworzyła je natura. Jest to idealne rozwiązanie dla osób pragnących mieć jednocześnie sterylnie czyste kąpielisko bez żadnych glonów i staw w ogrodzie. Uzdatniana chemicznie woda w tego rodzaju zbiornikach jest krystaliczna i przejrzysta, a one same doskonale wkomponowują się w zielone otoczenie krajobrazu. Dzięki naturalnej stylistyce udaje się zachować spójność architektury całego ogrodu i stworzyć miejsce, w którym jego użytkownicy będą mogli swobodnie wypoczywać lub korzystać z relaksujących kąpieli wodnych. Poniżej prezentujemy, z jakich względów warto zdecydować się na ich budowę.

Względy ekologiczne - do wdrażania w życie rozwiązań ekologicznych zachęca już nie tylko panująca moda, ale także zdrowy rozsądek. Dbałość o stan środowiska naturalnego stanie się wkrótce dla większości z nas bezwzględnym priorytetem. Do wykańczania basenów naturalnych stosuje się tylko nieszkodliwe dla natury materiały. Należą do nich przede wszystkim kamień, piasek, czy nietoksyczne żywice. Takie rozwiązania nie tylko nie wpływają negatywnie na stan środowiska, ale również podnoszą walory estetyczne tak samego basenu, jak i całego otoczenia.

Względy estetyczne - tradycyjne baseny zewnętrzne posiadają niestety dość toporne konstrukcje. Takie efekty wizualne przestały już zadowalać wielu z nas. W przypadku basenów naturalnych jest zupełnie inaczej. Zbiorniki te prezentują się dużo lepiej pod względem estetycznym, a ponadto są spójne z pozostałymi elementami architektury ogrodu. Dno basenu może być wykończone kamieniami, do wody może prowadzić piaszczysta ścieżka, akwen może być otoczony plażą, itp. Najczęściej basen taki wygląda podobnie, jak krystalicznie czyste jezioro górskie, o nieporośniętym roślinnością dnie.

Względy pielęgnacyjne - woda w basenie naturalnym jest filtrowana chemicznie. Daje to gwarancję jej czystości, bezpieczeństwa dla ludzkiego zdrowia i zupełnej przejrzystości. W zbiorniku nie rosną rośliny, nie rozwijają się glony i nie ma ryb. Brak flory i fauny eliminuje konieczność utrzymywania ekosystemu w równowadze biologicznej i wyklucza związane z tym zabiegi pielęgnacyjne.

Względy przestrzenne - basen naturalny w przeciwieństwie do stawu kąpielowego i ekobasenu nie wymaga dzielenia jego powierzchni na strefę regeneracyjną i kąpielową. Okoliczność ta sprawia, że może on być dużo mniejszy. Pod względem technologicznym, nie ma właściwie żadnych wymogów powierzchniowych. Dowolność w zakresie tworzenia niecek o różnorodnych rozmiarach i kształtach pozwala na właściwe wkomponowanie basenu niemal w każdy ogród.

Względy użytkowe - tradycyjne baseny, w których woda nie jest podgrzewana, pozwalają na korzystanie z kąpieli jedynie w trakcie ciepłego lata. W basenach naturalnych, ciepło jest kumulowane przez kamienne dno i brzegi. Dzięki temu, woda pozostaje ciepła na dłużej i możemy z niej korzystać nawet w nieco chłodniejszych miesiącach roku. Użyteczność basenu naturalnego jest zatem większa niż w przypadku jego standardowego odpowiednika lub stawu kąpielowego z roślinami.

Względy związane z możliwościami architektonicznymi - baseny naturalne dają się dostosować do każdej stylistyki ogrodu. Ich budowa jest właściwie niczym nie ograniczona. Architekci krajobrazu są w stanie stworzyć tak zbiornik odzwierciedlający swoim wyglądem górskie jezioro z kamienną linią brzegową, jak i toń otoczoną egzotyczną, piaszczystą plażą. Zupełnie dowolnie można także kształtować samo dno zbiornika. Możliwe jest tworzenie na nim piaskowo – żywicznych rzeźb podwodnych, formowanie siedzisk, czy stopniowanie głębokości wody. Dodatkowe atrakcje nie muszą powstawać od razu. Można o nie uzupełniać istniejący zbiornik w dowolnym czasie.